Ke správnéme chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve Vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

Kategorie

Výrobci

familyland

Péče o chrup v těhotenství

 

V době těhotenství je tělo ovlivněno výraznými hormonálními změnami. Těhotné ženy jinak vnímají pachy, chutě a zpravidla se jim zvyšuje dávivý reflex. V ústní dutině je těmito změnami nejvíce ovlivněna dáseň. Jiné vnímání chuti vede ke zvýšené konzumaci sladkostí a kyselých jídel. Hormonální změny, zvýšený dávivý reflex a častější zvracení mají vliv na pokles pH v ústech.

 

U mnoha těhotných žen se zhoršuje úroveň ústní hygieny. Důvodů je hned několik: zvýšená únava, nižší fyzická výkonnost a těhotenské zvracení, které bývá často vyvoláno právě zubním kartáčkem. Někdy se těhotná žena také zalekne krvácení z dásní. Zhoršená hygiena a změny stravovacích návyků vedou k vyššímu výskytu mikroorganizmů, vzniku zubního kazu a zhoršení stavu dásní.

 

V případě zvracení se nedoporučuje čistit si zuby ihned po něm, ale vyčkat alespoň pět minut. Povrch zubní skloviny je totiž naleptán žaludečními kyselinami a kontaktem s potřebnými prvky se postupně opět zpevňuje. Pokud si člověk ihned po zvracení zuby vyčistí, riskuje tím nevratné poškození zubní skloviny. Bezprostředně po zvracení je tedy vhodné vypláchnout dutinu ústní obyčejnou vodou, mlékem nebo ústní vodou s obsahem fluoridů.

Právě v období těhotenství je nutné věnovat zvýšenou pozornost prevenci zubního kazu a řádně provádět zubní hygienu. Ženy by něměli vynechat ani prohlídky u svého zubního lékaře.

 

Už mezi našimi prababičkami se tradovalo, že každé narozené dítě stojí maminku jeden zub. Stále mnoho z nás věří tomu, že vyšší kazivost zubů v průběhu těhotenství je způsobena tím, že plod odebírá matce vápník ze zubních tkání. Nic takového se však nikdy neprokázalo. Pokud má plod nedostatek vápníku, tak si potřebný vápník odebírá z kostí matky, nikoliv z jejích zubů. Pokud přijde matka po porodu o zub, příčinou je většinou nedostatečná péče o chrup.

 

Zánětem dásní trpí přes 30% těhotných žen. Hlavním projevem je krvácení dásní při čištění chrupu, někdy i spontánní krvácení při jídle. Zánět často vzniká u žen, které již zaznamenaly zánětlivé změny na dásni před otěhotněním. Příčinou zhoršení stavu je hormonálně navozená vyšší citlivost dásní. Samotný zánět dásně je vyvolán přítomností zubního plaku, který produkuje řadu toxických látek a enzymů. Pokud se tyto látky dostanou do krevního oběhu ženy, zvyšuje se dokonce riziko předčasného porodu.

 

Při krvácení z dásní v žádném případě nepřestáváme s čištěním chrupu a co nejdříve navštívíme zubního lékaře, který stav dásní posoudí a doporučí nám vhodné metody čistění a provádění zubní hygieny. Je ale třeba počítat s tím, že určité zbytnění dásní k těhotenství patří, ale po porodu se většinou upraví.

 

Nesmíme zapomenout na to, že péče o zuby dítěte, které se teprve narodí, začíná už v období těhotenství. Mnoho faktorů může mít vliv na vývoj zubů našeho ještě nenarozeného dítěte. Nejcitlivější je období prvních třech měsíců těhotenství, kdy u plodu dochází k vývoji orgánů. Vzniká primitivní ústní dutina a zárodky některých zubů. Mnoho škodlivých látek může v tomto období negativně ovlivnit vývoj dětského chrupu. Jsou to především léky, proto by jejich užívání těhotné ženy měly konzultovat se svým lékařem.

 

Velmi důležitá je správná výživa. V období růstu plodu je třeba zajistit dostatečný příjem minerálů a vitaminů, především vápníku, fluoru. Zdravá výživa ovlivňuje nejen zdraví matky, ale hraje velkou roli právě při vývoji zubních zárodků dítěte. Obecně nastávající mamince prospívá především dostatek kvalitních mléčných potravin, masa, ryb, čerstvého ovoce, celozrnného pečiva a ne příliš mnoho sladkostí. To prospěje i chrupu vyvíjejícího se dítěte.

Základem všeho je však řádné a správné provádění ústní hygieny. Zuby je třeba si čistit pravidelně dvakrát denně alespoň tři minuty. Správnou techniku konzultujte se svým zubním lékařem či dentální hygienistkou. K péči o mezizubní prostory používejte zubní nit či mezizubní kartáček.