Ke správnéme chodu našeho eshopu využíváme ukládání cookies ve Vašem prohlížeči. Pro udělení souhlasu a uzavření tohoto okna prosím potvrďte tuto zprávu.

Kategorie

Výrobci

familyland

Správná péče o zoubky kojence

 

Prořezávání prvních zoubků začíná kolem šestého měsíce věku dítěte. Jako první se obvykle prořezávají řezáky v dolní čelisti. Růst zoubků je však velmi individuální záležitost a je do určité míry ovlivněn i dědičností. U našeho prvního syna jsme například na první zub čekali až do jeho 14. měsíce. Pokud Vaše dítě nemá v roce žádný zoubek, poraďte se s Vaším zubním lékařem, který rozhodne, zda je nutné další vyšetření.

 

Kojenec při prořezávání zoubků zpravidla více sliní, dává si prsty do pusinky, kouše do všech předmětů, které vidí kolem. Pro tuto situaci se hodí různá kousátka, která můžete nechat chvíli vychladit v lednici. Při kousání pak kousátko příjemně chladí a zklidňuje podrážděnou dáseň. Často je růst zoubků doprovázen zvýšenou teplotou či nechutenstvím. Pokud obtíže přetrvávají, vždy stav dítěte zkonzultujte s Vaším dětským lékařem, protože obtíže mohou mít i jinou příčinu než růst zoubků.

 

Je velmi důležité si uvědomit, že prevence zubního kazu u dítěte začíná pečlivou a pravidelnou hygienou ústní dutiny jeho rodičů a všech, kteří se o děťátko starají. Zubní kaz je infekční chorobou a mikroby přecházejí z dospělých na děti právě ve chvíli, kdy se dítěti vyklube první zoubek.

 

Již kolem jednoho roku dítěte může zubní lékař najít známky začínajícího zubního kazu, nejčastěji na horních řezácích. To se stává především v případech, kdy dítěti dáváme dudlík namáčený do medu nebo cukru nebo pokud zcela chybí jakákoliv péče o dětský chrup. K rozvoji zubního kazu přispívá i relativně rozšířený zlozvyk, kdy matky nejprve jídlo lžičkou ochutnají a pak tou samou lžičkou děti krmí. Z jejich úst se tak do pusinky dítěte dostávají mikroorganizmy, které se podílejí na vzniku zubního kazu.

 

S čištěním zoubků je nutné začít nejpozději v době, kdy se prořeže první zoubek. V tomto období je vhodné k odstraňování mikrobiálního povlaku a zbytků používat gumový prsťáček. V momentě, kdy se vyklube první stolička, se ale již musí začít s čištěním jemným dětským zubním kartáčkem určeným pro první zoubky.

 

Ve věku jednoho roku byste měli s dítětem navštívit zubního lékaře, i když jeho chrup není ještě kompletní. Jedním z důvodů je zkontrolovat prořezávání zoubků, jejich kvalitu a kvalitu zubní hygieny celkově. Ale především se jedná o informativní schůzku, kdy se dítě seznámí s prostředím informace, povozí se na křesle apod. Prostředí lékařských ordinací budí u dětí všeobecně spíše nedůvěru, proto je pro lékaře důležité získat si dítě pro budoucí spolupráci. Rodič zde získá potřebné informace o správných stravovacích návycích dětí a správné dentální hygieně.

 

Stále platí, že nejvhodnější tekutinou, která by měla tvořit základ pitného režimu dítěte, je čistá voda.